Recenzja Fallout 3
Dodane przez Neutron dnia Kwiecień 19 2011 18:17:01
Fallout 3

Czas Fallouta 3 był czasem wielkich zmian. Zaczęło się od bankructwa Interplay'a. Firma w finansowej rozpaczy sprzedała prawa do Fallouta Bethesdzie Softworks.
Gry Bethesdy, m.in. Oblivion, były znane z wyczesanej grafiki, grafiki i ewentualnie grafiki. Dlatego spodziewaliśmy się grafiki, grafiki i grafiki. A tutaj... Miła niespodzianka!
Mnie osobiście najbardziej urzekła owa "trójka". A zmian było bardzo wiele.
Po pierwsze, uległ zmianie widok. Gra nie była przedstawiona z rzutu izometrycznego, a z perspektywy pierwszo lub trzecioosobowej. Co znacząco wpłynęło na rozgrywkę - gra była teraz podobniejsza do strzelanek, teraz twoje trafienie nie zależy od Percepcji postaci, tylko od twojej szybkości, "sokolego oka" i zręczności. Uproszczeniu uległy też umiejętności gracza - przykładowo umiejętności skradanie i kradzież zmieściły się w tym pierwszym, tak samo jak retoryka i handel, a pierwsza pomoc i leczenie w medycynie.
Dalej. Ponieważ na wytworzenie "trójki" czekaliśmy dziesięć lat, uległa zmianie.... grafika. Choć na przeciętnych komputerach nie da się zobaczyć prawdziwej urody Fallouta 3, to już na najniższych robi wrażenie. Sprawdziłem jednakże (przy swojej zacinającej się karcie) efekty i tekstury w najwyższej jakości... cud. Szczególnie ludzie. Każdy szczegół. Wgłębienia na wargach? Proszę bardzo. Kilka tysięcy włosów, a każdy wyszczególniony? Nie ma sprawy. Znaczki, zagłębienia itp. na zbrojach? Żaden problem. Grafika w Falloucie 3 jest istotnie cudna.
Coś o walce. Walka jest typowa dla XXI wieku, czyli strzelanina, ale jest wykorzystany VATS. Co to jest? Wspomagany system celowania. Po prostu w czasie walki wciskamy "V", kamera zbliża się do przeciwnika wyszczególniając wszystkie części ciała. Następnie wybieramy, w co chcemy strzelić i zatwierdzamy. A potem rozkoszujemy się filmowym przedstawieniem strzału ze stosownym zwolnieniem kamery. A że co jakiś czas opadają nas bandyci, to mamy do tego dużo okazji. Walka nawet w tym małym gronie wygląda bardzo realnie. Nie wspomnę już o większych bitwach, na przykład szturm na oczyszczalnik. Huki wystrzałów, promienie z karabinów laserowych i plazmowych, a jeszcze z VATS-em....
Właśnie. Coś o broni. Arsenał broni jest ogromny, jest (podobno) ok. setki wszystkich broni. A stanowi to broń: do walki wręcz, biała, palna, ciężka, energetyczna i granaty. Zbroi jest nieco mniej, aczkolwiek dodano kilka dodatków, np. okulary. W zbrojach pojawił się podział na zbroje i hełmy, a nie jako komplet, jak było w pierwszych częściach. Do broni, zbroi i innych przedmiotów wprowadzono ważny element - stan przedmiotu. Im niższy jego poziom, tym mniejsze są obrażenia danej broni, klasa pancerza itd. Czasami lepiej jest nosić w pełni sprawną, słabszą zbroję, niż zepsutą lepszą. Tak samo z bronią - spotkałem się z sytuacją, gdzie zepsuty pistolet laserowy był słabszy od kija.
Fabuła. Ta nie jest tak wyszukana, jak w poprzednich częściach, ale również wciągająca. Pewnego dnia nasze życie burzy się, kiedy nasz ojciec ucieka z Krypty 101, w której mieszkamy, a ty sam/a jesteś na liście do odstrzału. Uciekamy, podążamy śladem ojca, a gdy go znajdujemy... Tutaj jest charakterystyczny dla Falloutów zwrot akcji, który bardzo w nich lubię. Teraz czas zająć się poważniejszą sprawą.
No i jeszcze muzyka. Tutaj można się rozpływać godzinami, więc opiszę krótko. Nareszcie dołączono muzykę na specjalne okazje, np. na końcówce gry. Muzyka w ruinach miast i na pustkowiach nieraz sprawia wrażenie grozy. I dobrze. Pamiętam taką sytuację, kiedy muzyka mnie ocaliła. Mianowicie miałem odprowadzić Lepkiego do Dużego Miasta. Nie wiedziałem, gdzie to jest, więc za jego radą poszedłem na wschód. Nagle usłyszałem gwałtowny dźwięk. Odwróciłem się. Lepki gdzieś zniknął, a za mną toczył pojedynek Szpon Śmierci z Supermutantem. Pomogłem Szponowi rozwalić mutanta, a następnie sam się z nim rozprawiłem. Gdyby nie to, mój bohater by zginął, nawet nie wiedząc, co go uderzyło. W muzyce ciekawym gadżetem jest radio GNR. Jest ciekawym, bo możemy posłuchać muzyki z XX wieku. Co daje niesamowity efekt, np. podczas potyczki z mutantami w ruinach jakiegoś budynku.
I pozostała mi do opisania sprawa brutalności. Tu gra jest strasznie przegięta. Szczególnie z perkiem "Krwawa jatka". Strzelam z pistoletu, a mutant rozwala się ćwierci. Wykonuję zamach nożem, a przeciwnikowi odpadają obie nogi. Brutalność jest wręcz straszna, kiedy koło głowy latają ci kawałki ciała wrogów. Tu duży minus.
Jeszcze jedna rzecz, która mnie nieco rozczarowała. Fallout 3 jest zbyt... poważny. W dwójce można było przeczytać np. przezabawny dialog pomiędzy bohaterem, a gościem ochrony z Vault City, w którym bohater sprzecza się, ile musiał mieć punktów Inteligencji, żeby w ogóle mieć tą opcję dialogową. Tutaj tego nie ma, i jest to trochę zbyt poważne.


PODSUMOWANIE:
Plusy:
+ Totalnie zmieniony system gry. Na lepszy.
+ Ciekawa fabuła
+ Doskonała grafika
+ VATS - genialnie przedstawiona walka
+ Gra jest niesamowicie realna

Minusy:
- Niedociągnięcia w animacjach
- Broń zbyt łatwo się psuje
- Do wielu broni nie znajdziemy zbyt dużo amunicji
- Gra jest okropnie brutalna
- Poważnie. ZBYT poważnie.

Ocena: 9.0/10